Rozpoczęłaś działalność gospodarczą i jak będą wyglądać składki ZUS, odprowadzane przez Ciebie. Ustalenie tego to 8 krok na drodze do Twojego biznesu.

Są dwa RODZAJE SKŁADEK:
– składki zdrowotne, które płacisz zawsze. W 2021r. składka zdrowotna wynosi 381,81 PLN i płacisz ją zawsze. Jest to bardzo ważna składka, której opłacenie daje Ci prawo do korzystania z opieki medycznej w ramach NFZ
– składki na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, fundusz pracy. Poniższe ulgi i preferencje będą dotyczyć wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne. Aby skorzystać z poniższych ulg, musisz dopełnić formalności i złożyć odpowiednie wnioski w ZUS.

SKŁADKI NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE – ULGI 

ULGA NA START
Przez 6 miesięcy możesz skorzystać z ulgi na start i nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem, że to Twoja pierwsza działalność od 60 miesięcy i że nie świadczysz pracy na rzecz byłego pracodawcy.
Brak składek oznacza jednak brak świadczeń rehabilitacyjnych, wypadkowych, zasiłku macierzyńskiego, opiekuńczego lub rehabilitacyjnego. Okres ulgi na start nie zostanie uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

PREFERENCYJNE SKŁADKI 
Po zakończeniu ulgi na start, możesz opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia. Warunki są identyczne jak przy uldze na start.
Przez 24 miesiące będziesz opłacać składki od kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Składki na ubezpieczenia społeczne przy minimalnej podstawie wyniosą Cię 245,20 PLN (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) lub 265,78 PLN (ze składką chorobową). Pamiętaj, że niższe składki, to niższe świadczenia. Możesz wybrać wyższą kwotę podstawy. 

MAŁY ZUS +
Jeśli Twój przychód jako przedsiębiorcy za poprzedni rok nie przekracza 120.000 PLN możesz skorzystać z tzw. Małego ZUS +. Warunki skorzystania skonsultuj ze swoją księgową. Wysokość składek uzależniona jest przychodu, który osiągnęłaś w roku poprzednim.
Ważne! Możesz skorzystać z Małego ZUS + również wtedy, gdy wcześniej skorzystałaś z ulgi na start i z preferencyjnych składek. 
Obniżone składki z Małego ZUS + możesz opłacać przez 36 miesięcy.

Jak widzisz ZUS na początku Twojej działalności nie jest taki straszny. Po połączeniu ulgi na start, preferencyjnych składek i Małego ZUS + , masz łącznie 66 miesięcy na rozwój swojego biznesu do poziomu, gdy zaczniesz płacisz standardowe składki ZUS. 

Powyższe kwoty podane są według stanu na dzień 20 kwietnia 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *